Haber

Uzundere’de üçüncü etap zamanı “Hem çok gururlu hem de çok heyecanlıyız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Uzundere Kentsel Dönüşüm projesinin üçüncü etabı için çalışmalara başladı. Kooperatif modeliyle ivme kazanan proje kapsamında 422 konutun 33 ayda teslim edileceğini belirten Lider Tunç Soyer, “Hem çok gururlu hem de çok heyecanlıyız. Bu modelin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye’deki kentsel dönüşümün daha da ivme kazanacağını umuyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde yüz mutabakat, belediye garantisi ve yerinde dönüşüm ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor. Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı’nın 1. ve 2. etabını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, 3. etap için çalışmalara başladı. Bölgede incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Dilek Özçelik, İZBETON A.Ş. Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Sınırlı Sorumlu İş Topluluğu Yeni Ömür Yapı Konut Kooperatifi Lideri Hüseyin Cengiz, Uzundere Kentsel Dönüşüm Platformu Sözcüsü Eray Uslu ve yetkililer.

“İkimiz de çok gururlu ve çok heyecanlıyız”
Uzundere 3’üncü etap kapsamında 7 imar adasında kurulacak bin 422 bağımsız ünitenin inşaatına başlanmasını değerli bulan Önder Tunç Soyer, “Arkadaşlarımız büyük bir şevkle çalışmalarına devam ediyor. 33 ayda bin 422 konutu teslim edeceğiz. Diğer etabın da yıkımını tamamlamış olacağız. Kentsel dönüşümde yeni bir model olan İzmir modelini Türkiye’ye sunuyoruz. Bunun başarısı, o modelin uygulanabilirliğinin güçlendirilmesi anlamına gelmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kamu gücü, vatandaşların talepleri ve kooperatif ile ortaya çıkmış bir modeldir. Bu tip olduğu için ne kimseye kira yaratıyoruz ne de kimseye ekstra kaynak yaratıyoruz. Aksine, vatandaşın ihtiyaçlarını en düşük, en uygun maliyetlerle, en uygun koşullarda, en hızlı şekilde karşılayacak bir kentsel dönüşüm modelini ortaya koyuyoruz. İkimiz de çok gururlu ve çok heyecanlıyız. Bu modelin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye’deki kentsel dönüşümün daha da ivme kazanacağını umuyorum.”

“Hak Sahiplerine Söz Veriyoruz”
Sınırlı Sorumlu İş Topluluğu Yeni Hayat Yapı Konut Kooperatifi Lideri Hüseyin Cengiz de kentsel dönüşümde kooperatif modelinin önemine dikkat çekerek, “Bu uygulama Türkiye’ye model olacak. başladı. Örnekköy’de ilk kaba inşaatlar bitmek üzere. Bundan sonra hak sahiplerine ‘size söz’ diyelim. 33 ay sonra yine başkanımızla birlikte anahtarları üyelerimize teslim edeceğiz” dedi.

“Yıllardır beklediğimiz anı yaşıyoruz”
Uzundere Kentsel Dönüşüm Platformu Sözcüsü Eray Uslu, “Yıllardır beklediğimiz anı yaşıyoruz. Tunç Başkanımıza sesimize kulak verdiği için mahalle halkı adına teşekkür ediyorum. Verilen sözleri tuttuğunuz için teşekkür ederim. Bu model Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Uzundere’de bugüne kadar neler yapıldı?
Uzundere’de 1. ve 2. etabı tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, 744’ü konut, 73’ü işyeri olmak üzere 817 bağımsız birimi hak sahiplerine teslim etti. Üçüncü fazda yaklaşık 1.422 bağımsız birimin inşası için hak sahiplerinin tahliyesi tamamlandı. Konutların yıkımı ve zemin etüt çalışmalarının tamamlandığı bölgede aplikasyon proje çalışmaları devam ediyor. Uzundere kentsel dönüşüm alanında kreş, etüt merkezi ve kütüphanenin yer aldığı sosyal donatı inşaatı kapsamında ilk kez yapılacak olan Belediye Hizmet Binası ihalesi tamamlanmış olup, imalat çalışmalarına başlanmıştır. .

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

altintas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu