Haber

Edirne’den kısa kısa

Edirne Belediyesi Kent Tiyatrosu, “Gül Güzeli” isimli birinci çocuk oyununu Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarında sahneledi.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, Hüseyin Erdoğan’ın yazdığı ve yönettiği, 2005 Kültür Bakanlığı En İyi Oyun Ödülü’nü alan oyun dönem boyunca her çarşamba ve pazar günü tiyatro severlerle buluşacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Lideri Recep Gürkan, öğrencileri oyunları toplu olarak izleyebilmeleri için oyunun çarşamba günleri okul saatinde sahneleneceğini belirtti.

Birçok çocuk oyununu çocuklarla buluşturacaklarını belirten Gürkan, “Çocuklarımız bazen sahnenin önünde bazen seyirci koltuklarında olacak ama bu şehrin çocukları tiyatroyla büyüyecek, sanatla büyüyecek, müzikle büyüyecek. İşte Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı bunun için var. 7’den 70’e herkesi tiyatromuza bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Cam atıklar geri dönüşüme kazandırılacak

Edirne’de, kent geneline konulan 94 atık cam toplama kumbarasıyla atık camların geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor.

Edirne Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından kentteki 24 mahalleye ve işlek caddelere atık cam toplama kumbaraları yerleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Savaş Çerkez, geri dönüşüme kıymet verdiklerini belirtti.

Cam atıkların toplanarak geri dönüşüme kazandırılacağını söz eden Çerkez, şunları kaydetti:

“Ambalaj Atıklarının Sıfır Atık Yönetmeliği ile Atık İdare Yönetmeliği ve Ambalaj Atıkları Denetim Kararlarına uygun olarak ambalaj atıklarının sistemli toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve geri dönüşüm tesislerine iletilmesi ile ilgili bir mühlet evvel ihale gerçekleştirildi. İhale sürecinin sonucunda kentimizin genelinde cam atıkların toplatılması ve geri dönüşüme gönderilmesi süreci başlamış oldu. Atık camların yine ekonomimize kazandırılması ve geri dönüşümünü sağlamak maksadıyla vatandaşlarımızın kullanmadıkları cam şişeleri, kavanozları ve cam eşyaları çöp konteynerleri yerine bu kumbaralara atmalarını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu