Ekonomi

BDDK’dan bankaların döviz tutma limitlerine yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan düzenleme ile bankaların net döviz pozisyonlarının özkaynakları içindeki payının üst sınırı yüzde 20’den yüzde 5’e düşürüldü.

BDDK tarafından “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanmasına ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik”te yapılan değişiklikler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Değişiklikler kapsamında, bankaların yabancı para net pozisyonunun özkaynaklara oranı alınarak hesaplanan standart oran aşağı yönlü revize edilmiştir.

Buna göre, mevcut uygulamada yüzde 20 olarak belirlenen standart oran yüzde 5’e düşürüldü. Söz konusu değişiklik 9 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Öte yandan, yapılan değişiklikle Kurul, bu yönde alınacak karar tarihi itibarıyla standart oranları 4 katına kadar artırmaya veya 4’te 1’e kadar indirime girmeye yetkili kılındı. bu yönde alınacak karar tarihinden en erken 1 ay sonra yürürlüğe girer.

Yönetmelik, bankaların yabancı para cinsinden aktif ve pasifleri arasındaki ilişki ve dengelerin kurulmasını ve aynı doğrultuda yabancı para pozisyonu bulundurmalarını sağlamak üzere uygulayacakları net döviz pozisyonunun özkaynaklara oranına ilişkin usul ve esasları belirlemektedir. kendi kaynaklarıyla.

Söz konusu yönetmelik 2006 yılında yayınlanırken, son güncelleme 2014 yılında yapılmıştır.

Yapılan son değişiklikle, son dönemde diğer düzenlemelerin getirdiği değişikliklerin de yönetmeliğe yansıtılması ve TCK kapsamında bankalar tarafından hesaplanan net döviz durumunun özkaynaklara oranına daha yakın bir hesaplama yapılması amaçlanıyor. kendi iç uygulamaları. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu